SOCIÁLNÍ DEMOKRACIE
okresní organizace Jihlava

 

M. Hyský: Radniční koalice v Jihlavě připravuje zdražení bytové výstavby a dodatečné zdanění podnikatelů formou zásad pro spolupráci s investory!

10. 06. 2020

Radniční koalice v Jihlavě připravuje zdražení bytové výstavby a dodatečné zdanění podnikatelů formou zásad pro spolupráci s investory!

 

V určitém smyslu chápu vedení města, že se snaží získat další finanční zdroje na posílení stávající infrastruktury potřebné pro rozvoj města. Návrh zásad však má bohužel několik zásadních problémů. Nemohu souhlasit, aby byla navíc jakýmkoliv způsobem „zdaňována“ bytová výstavba – tímto opravdu další obyvatele nezískáme, pouze zdražíme jednu ze základních lidských potřeb, kterým bydlení bezpochyby je, a ze zájemců o bydlení v Jihlavě budeme dělat exkluzivní klub. Nemohu souhlasit také s dalším zdaňováním podnikatelských subjektů majících zájem ve městě investovat, zejména těch, kteří přinesou další pracovní místa a výrobu s vyšší přidanou hodnotou. Investiční příspěvek by mi tolik nevadil pouze u logistických a skladovacích center a dalších obchodních zón s hypermarkety a supermarkety, kterých je ve městě už tak nadbytek. Návrh na zdanění je absurdní zejména v době, kdy stojíme na prahu hospodářské krize, která by měla být bohužel ještě hlubší, než ta, která se po celém světě rozšířila s rokem 2008. V Jihlavě dominuje průmysl, který je obzvlášť citlivý právě na hospodářské cykly. Střednědobým cílem města by mělo být působení na diverzifikaci výroby, či chcete-li nabídky pracovních míst. Vybírání „výpalného“ městem investory nepřiláká, pouze je odradí.

 

Martin Hyský,

člen Zastupitelstva města Jihlavy za ČSSD